کمک فیلتر (filter aid)

استفاده از کمک فیلتر ها و پریکت کردن به طور گسترده در صنایع مختلف شیمیایی ، غذایی ، دارویی ، معدنی و تصفیه آب و پساب شهری استفاده می شود . کمک فیلتر ها مواد معدنی به صورت پودر و یا به صورت الیاف سلولزی می باشند که برای بهبود فرایند فیلتراسیون در تجهیزات فیلتراسیون از جمله فیلترپرس ، وکیوم درام فیلتر، کندل فیلتر ( فیلتر شمعی)، اسپار کلر فیلترو فیلتر های دکتر مرلراستفاده می شوند. مرسوم ترین کمک فیلترها عبارتند از دیاتومیت ، پرلیت و سلولز.

مهمترین دلایل استفاده از کمک فیلتر ها ایجاد بستر تخلخل جهت شفافیت بالا فیلتریت ، جلوگیری از بلاک شدن پارچه فیلتر ، ممانعت از متراکم شدن کیک حاصل از فیلتراسیون و ممانعت از افت فشار شدید در طی عملیات فیلتراسیون و افزایش فلاکس فیلتراسیون می باشد.

در یک فیلتر معمولی ، منافذ فیلتر ، ذرات بزرگتر از دهانه منافذ را بدام انداخته و پس از مدتی تمام منافذ بسته می شوند . بنابراین عبور سیال به سختی صورت می گیرد و یا به کلی متوقف می شود . استفاده از مواد واسطه ای نظیر دیاتومیت و پرلیت و سلولز … که ساختار متخلخلی دارند، سبب غلبه یر این اشکال عمده فیلترهای معمولی می شود . به این نوع مواد واسطه کمک فیلتر گفته می شود . کمک فیلتر ها با تشکیل لایه ای متخلخل بر روی سطح مدیوم فیلتر (پارچه فیلتر، توری و …) علاوه بر افزایش میزان جذب ذرات مانع از بسته شدن منافذ مدیوم فیلتر توسط ذرات می شوند. به طور کلی یک کمک فیلتر ایده آل دارای خواص اصلی زیر میباشد :

–         به بهترین وجه ذرات معلق را جدا کند .

–         جریان آسان مایعات را فراهم سازد .

–         برای مدت طولانی عمل کرده و نیاز به جایگزینی سریع نداشته باشد .

–          از نظر وزنی سبک باشد

–         از نظر شیمیای خنثی باشد

–         کیکی متخلخل و تراکم ناپذیر بر روی سطح مدیوم تشکیل دهد.

پرلیت(Perlite) ، دیاتومیت(Diatomite) و سلولز (Cellulose) از بهترین کمک فیلتر ها هستند با توجه به نیاز مبرم صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی و پتروشیمی به  کمک فیلتر ها، شرکت صافی گستر پردیس (تریس) به منظور رفع نیاز آن صنایع اقدام به تولید و تهیه کمک فیلتر ها در درجه بندی های مختلف نموده است