فيلتر پرسfilter press :

دستگاه  فيلتر پرس  یکی از پرکاربردترین تجهیزات فیلتراسیون است که در صنایع مختلف برای شفاف سازی سیال و یا جدا سازی محصول جامد از سیال استفاده می شود. فیلتر پرس از مجموعه ای از صفحات تشکیل شده که به صورت موازی بر روی یک شاسی قرار میگیرند و به صورت مجزا عملیات فیلتراسیون را انجام میدهند. صفحات فیلتر پرس می تواند به اشکال مختلف باشد که معمولا به صورت مربعی شگل در ابعاد 20*20، 40*40، 60*60، 80*80 و 100*100 سانتی متر مربع می باشند. جنس صفات فیلتر پرس می تواند از پلی پروپیلن، آلومینیوم، چدنی و یا استیل باشد که هر کدام کاربرد های خاص خود را دارد. 

عملکرد فیلتر پرس

صفحات فیلتر پرس به همراه پارچه فیلتر به صورت عمودی بر روی یک شاسی طوری قرار داده میشوند كه هر صفحه، جامد درون دوغاب را به صورت مجزا از مایع سوسپانسیون جدا می کند

در واقع عملکرد صفحات به صورت موازی است. جريان محلول توسط یک لوله مرکزی به درون فیلتر پرس هدايت مي‌گردد و بر روی  صفحات تقسیم میشود سپس کیک حاصل از فزآیند فیلتراسیون و جدا سازی بر روی سطح مدیوم انباشته میشود. محلول فیلتر شده ( فیلتریت ) به صورت مایع شفاف از هر صفحه مجزا خارج مي‌شود.
كيك مرطوب ( رطویت کیک تابعی ار فشار پمپ ورودی به فیلتر پرس ، اندازه ذرات جامد، ماهیت ذرات جامد و …می باشد) در فاصله بين صفحات فیلتر پرس جمع می شود.

در پايان فيلتراسيون، صفحات فیلتر پرس از حالت پرس به یکدیگر آزاد شده و  کیک حاصل از فیلتراسیون از پارچه فیلتر جدا می‌گردد.

کاربرد فیلتر پرس

دستگاه فيلتر پرس – فیلترپرس filter press – در صنايع شيميايي ، غذائی ، داروئی ، سراميک ، معدنی ، تصفيه فاضلاب ( آبگیری لجن ) کاربرد وسيع و متنوعي دارد.

انواع فیلتر پرس

انواع دستگاه ها – فیلترپرس – صفحه ای به طور کلی در دو دسته فیلتر پرس filter press حجم ثابت و فیلتر پرس ممبرانی (Membrane) حجم متغیر، طبقه بندی می گردند. هر دسته با توجه به نوع صفحه و جک و ممبران انواع مختلفی را دارا می باشد و دارای کاربرد مشخصی هستند.
محلول خروجی ار فیلتر پرس با توجه به شرایط عملیاتی و خواص شیمیای – فیزیکی فیلتریت، به دو صورت مدار باز و مدار بسته جمع آوری میگردد که هر کدام معایب و فواید مختص به خود را دارد.
با توجه به اهمیت شفاف سازی محصولات به صورت مایع و یا خشکی هر چه بیشتر کیک جامدات معلق در سوسپانیون قبل از ورودی به سیستم خشک کن، متخصصان شرکت تریس با تسلط کامل به فرآیند فیلتراسیون و با انجام آرمایشات متنوع انتخاب فیلتر مدیوم، دانسیته کیک، رطوبت کیک و استفاده از انواع کمک فیلترها جهت بهبود فرآیند فیلتراسیون، آماده ارائه مشاوره در جهت انتخاب بهینه دستگاهها- فیلترپرس filter press– می باشند.

همچنین این شرکت آمادگی تامین کلیه قطعات مورد نیاز دستگاه های فیلتر پرس – فیلترپرس -( صفحات فیلترپرس ،  پارچه  فیلترپرس ، جک فیلترپرس و…را دارد با تکمیل پرسشنامه فیلتراسیون )، کارشناسان این شرکت طراحی دقیق و بهینه ای از  دستگاه خواهند داشت .

بخشی از پروژه های این شرکت در فرآیند فیلتراسیون با فیلتر پرس:

فرم فیلتر پرس  filter press

کاتالوگ فیلتر پرس filter press catalog

کاتالوگ فیلتر پرس ممبرانی membrane-filter press

انتخاب پمپ مناسب فیلتر پرس filter press pump selection

فیلتر پرس 3
فیلتر پرس
فیلتر پرس 1
فیلتر پرس
filter press
فیلتر پرس
فیلتر پرس
فیلتر پرس