کارتریج فیلتر سطحی

کارتریج فیلتر – کارتریج فیلتر چین دار

فیلتر های چین دار ( سطحی) ( pleated cartridge filter)
cartridge filter
به فیلترهایی گفته می شوند که ذرات معلق موجود در دوغاب روی سطح فیلتر قرار می گیرند مدیوم فیلتر ( Medium filter ) در این فیلترها کاغذ چین داری ، از جنس های گوناگون نظیر پلیمر- الیاف شیشه وترکیبات سلولزی می باشند که امکان فلاکس حجمی بالا را فراهم می سازد. یکی از مشخصه اصلی این فیلتر سطوح زیاد در حجم کم می باشند به طوری که یک فیلتر در مقایسه با فیلتر هم اندازه خود از نوع کارتریج فیلتر عمقی قابلیت عبوردهی دوغاب با دبی 5-6 برابر در افت فشار یکسان را دارد. این فیلتر ها برخلاف فیلتر کارتریج های عمقی دارای قابلیت شستشوی معکوس ( Back wash) می باشند
این فیلتر ها بر اساس روش تولید بر 2 نوع می باشند
1- فیلتر کارتریج های سطحی تولید شده به روش MELT BLOWN :
در این روش الیاف بسیار نازک از جنس PP تولید شده توسط دستگاه اکسترودر مجهز به دمش هوا طوری در کنار هم قرار می گیرند که مدیا فیلتر با استحکام مناسب و قطر منافذ بسیار کم را ایجاد می کنند. این مدیا فیلتر در انتها به صورت چین دار و در قالب کارتریج فیلتر عرضه می گردد. به دلیل عدم امکان کنترل چیدمان الیاف در تشکیل مدیا فیلتر ، فیلتر ریتینگ ( filter rating) این نوع کارتریج ها به صورت اسمی ) (Nominal می باشد. این نوع فیلترها اگر چه به عنوان مثال با فیلتر ریتینگ 1 میکرون مطرح می شوند به خاطر چیدمان الیاف قابلیت حذف ذرات 0.5 میکرون وحتی 0.1 میکرون را با بازدهی کم دارند این فیلتر ها با قابلیت حذف ذرات 0.2 تا 100 میکرون و در طول های 10 ، 20 ، 30 ،40 اینچ موجود می باشد.
2- فیلتر کارتریج های تولید شده به روش تبخیر حلال:
در این نوع فیلتر کارتریج ها یک پلیمر خاص مانند پلی اتر سولفن در یک حلال حل شده و با تبخیر حلال یک لایه نازک پلیمری با قطر منافذ مشخص که در طی فرایند تبخیر ایجاد شده اند، تولید می شود و در نهایت این مدیا به صورت چین دار در قالب کارتریج فیلتر ارائه می گردد. به خاطر شرایط تولید و کنترل فرایند تبخیر خلل و فرج ایجاد شده در مدیا فیلتر به صورت یکسان و با اندازه مشخص می باشند به طوریکه به عنوان مثال: فیلتر 1 میکرون دارای منافذ با قطر دقیق 1 میکرون می باشد و ذرات بالای 1 میکرون به صورت 100 درصد حذف و زیر 1 میکرون عبور خواهند کرد . به همین دلیل فیلتر ریتینگ این نوع فیلتر ها به صورت کامل (Absolute) می باشد. این فیلترها با میکرون ریتینگ 0.01 میکرون تا 1 میکرون تولید می شوند و مهمترین کاربرد آن در استرپلاسیون مواد دارویی ، غذایی و آشامیدنی می باشد.

کارتریج فیلتر سطحی
pleated cartridge filter

 

کاتالوگ فیلتر کارتریج های سطحی surface cartridge filter

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *