امروزه استفاده از مواد شیمیایی در تصفیه خانه های فاضلاب عاملی حیاتی است زیرا در  تصفیه خانه فاضلاب فرآیندهای زیادی برای حذف زباله ها و آلودگی ها مورد نیاز است

همچنین به عنوان یک سیستم برای ارائه نتایج محلول و زیست محیطی زباله های صنعتی عمل می کند. آلاینده های موجود در فاضلاب با مواد شیمیایی مختلفی قابل  حذف می باشند. و پس از تصفیه به فاضلاب ایمن تری برای محیط زیست تبدیل ک میگردند

برای زیست محیطی شدن فاضلاب ها مواد شیمیایی  مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد که در ادمه به تعدادی از آنها اشاره میشود.

سولفات آلومینیوم

اولین ماده شیمیایی موجود در تصفیه خانه فاضلاب،سولفات آلومنیوم است. سولفات آلومینیوم در کارخانه فاضلاب به عنوان تصفیه کننده فاضلاب عمل می کند. این ماده شیمیایی خود محلول است. و به راحتی به مواد شیمیایی موجود در فاضلاب واکنش نشان می دهد. در نتیجه، آنتی ژن های پروتئینی تولید می کند. که مواد شیمیایی نامحلول و خطرناک را می شکنند.

علاوه بر این، به تنظیم سطح PH ماده شیمیایی کمک می کند. و فاضلاب را برای محیط زیست کمتر خطرناک می کند.

 با وجود عملکرد خوب سولفات آلومنیوم ، استفاده بیش از حد از سولفات آلومینیوم نیز می تواند نتیجه معکوس داشته باشد. زمانی که سطح سولفات آلومینیوم بالاتر از حد توصیه شده باشد. تهدیدی برای محیط زیست خواهد بود. با این وجود، یکی از حیاتی ترین عناصر در تصفیه آب است.

سدیم آلومینات

ماده شیمیایی بعدی که در تصفیه خانه فاضلاب استفاده می شود. آلومینات سدیم است. آلومینات سدیم یک ماده شیمیایی متعلق به ترکیبات معدنی است. شکل مایع آن به عنوان حذف کننده فسفر به خوبی عمل می کند. فاضلاب اغلب حاوی فسفر است. که نوعی کلسیم فسفری است که قادر به ایجاد مواد سخت در محیط است.

برای جلوگیری از چنین اتفاقی، آلومینات سدیم برای حذف فسفر و بالا بردن سطح PH فاضلاب با PH بسیار کم عمل می کند.

با این حال، آلومینات سدیم یک ماده شیمیایی نامحلول معدنی است. و تنها با برخی از مواد شیمیایی محلول است. بنابراین، باید مراقب بود که فقط از دوز مناسب آن استفاده کرد. تا از سوء استفاده و آسیب به محیط زیست جلوگیری شود.

 پلیمر

پلیمر یک ماده شیمیایی شناخته شده است. که عملکردهای زیادی در صنعت به ویژه موارد مرتبط با پلاستیک دارد. همچنین در تصفیه خانه فاضلاب مفید است. وظیفه پلیمر منعقد کردن هرگونه کثیفی جامد و کار در آب رقیق شده به منظور آزادسازی این مواد از تعلیق است.

برای استفاده از پلیمر در تصفیه فاضلاب. افراد باید پلیمر را با آب با غلظت حدود 0.5 درصد رقیق کنند.

 پس از آن، آن را به همراه ابزار مکانیکی بریزید تا از شر آن جامدات معلق خلاص شود. با استفاده از پلیمر، هر زباله ای که پتانسیل مسدود کردن محیط آبی و بیشتر را داشته باشد. تصفیه بهتری خواهد داشت و فاضلاب تمیزتر از قبل می شود.

هیدروکسید سدیم

ماده شیمیایی دیگری که به عنوان ماده در تصفیه خانه فاضلاب عمل می کند. هیدروکسید سدیم است. هیدروکسید سدیم جزء ترکیبات معدنی با نماد NaOH است. در تصفیه خانه فاضلاب، هیدروکسید سدیم عملکردهایی مانند تثبیت کننده PH، رسوب دهنده فلزات و پاک کننده قلیایی دارد.

ترکیبی از سدیم، هیدروژن و دی اکسید باعث می شود. که این ماده شیمیایی برای تصفیه فاضلاب به ویژه برای زباله های حیاتی و بالقوه آلاینده به خوبی عمل کند. با استفاده از هیدروکسید سدیم، فاضلاب آزادتر و همچنین زباله ایمن تر امکان پذیر است.

اکسید آهن

یک ماده شیمیایی که در تصفیه خانه فاضلاب نیز وجود دارد. اکسید آهن است. اکسید آهن یک ماده شیمیایی خورنده است. که در تصفیه آب و تصفیه فاضلاب استفاده می شود. عملکرد اکسید آهن حذف مواد فلزی از زباله است. که به شدت ممکن است به محیط زیست و همچنین موجود زنده آسیب برساند. این کار فلز را آب گیری کرده و آن را به ماده ای کم خطر تبدیل می کند.

پس از استفاده از آن، رنگ کمی از باقیمانده آن باقی خواهد ماند. این ماده به دلیل کارایی آن در مقابله با مواد شیمیایی سنگین در اکثر زباله های صنعتی برای تصفیه فاضلاب بسیار مناسب است. برای استفاده از کلرید آهن، فرم مایع آن را در دوز ذکر شده روی برچسب بریزید. آن را بگذارید تا اثر خورنده آن فلز و ماده سنگین را از بین ببرد.

پلی آلومینیوم کلراید

در برخی از محصولات تصفیه خانه فاضلاب. از پلی آلومینیوم کلراید نیز استفاده می کنند. کلراید پلی آلومینیوم یک ماده شیمیایی متعلق به کلاس کلرید است. عملکرد رایج پلی آلومینیوم کلراید منعقد کننده در مدیریت پسماند و همچنین تصفیه آب است.

علاوه بر این، به کاهش لجن شیمیایی، PH بالاتر و آب شفاف تر نیز کمک می کند. این ماده شیمیایی خود مشتق از برخی مواد از جمله پلیمر است. علاوه بر این، متخصص ادعا می کند. که PAC پایدارتر و کارآمدتر است زیرا تولید آن به همین دلیل از قبل برنامه ریزی شده. و در نظر گرفته شده است.

 کلرید آهن

کلرید آهن شبیه اسید فریک است اما یکسان نیستند. در حالی که کلرید آهن به همان کلاس اکسید آهن تعلق دارد.

 عملکرد متفاوتی در تصفیه خانه فاضلاب دارد. عملکرد کلرید آهن در آن به عنوان محلولی برای حذف رنگ پارچه و سایر رنگ های نامحلول است.

علاوه بر این، خورندگی کلرید آهن، برادر خود را نیز دارد. بنابراین، خلاص شدن از شر مواد شیمیایی فلزی از فاضلاب نیز موثر است. در محصول فاضلاب، کورید آهن اغلب با سایر مواد شیمیایی موجود در تصفیه خانه فاضلاب مانند آلوم و پلیمر همراه می شود.

اسید هیدروکلریک

در حالی که برخی از مواد شیمیایی برای افزایش سطح PH کار می کنند. مواد شیمیایی نیز برای کاهش آن وجود دارد. یکی از آن ها اسید هیدروکلریک است. در حالی که این ماده شیمیایی کاربردهای زیادی در صنعت دارد. برای تصفیه فاضلاب نیز کار می کند. وظیفه آن کاهش PH فاضلاب است.

از آن جایی که فاضلاب اغلب شامل ضایعات زیادی از مواد شیمیایی صنعتی است. PH تمایل دارد در سطح شدید یا بالاتر یا کمتر از حد معمول باشد. اگر PH بالاتر باشد، افراد می توانند از اسید کلریدریک به عنوان یکی از ترکیبات کاهش PH آب استفاده کنند. با استفاده از این ماده شیمیایی، PH آب زمانی قابل قبول تر خواهد بود. که شرکت مجبور به ریختن فاضلاب در طبیعت شود.

سایر مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب عبارتند از:

دی اکسید گوگرد

اکسید منیزیم

اکسید کلسیم

دی اکسید کربن

در فرآیند تولید همیشه زباله وجود خواهد داشت. زباله ها نباید بی پروا و غیر مسئولانه پرتاب شوند. شرکت ها موظفند از سازگاری فاضلاب با طبیعت اطمینان حاصل کنند. این همه در مورد لیستی از مواد شیمیایی مورد استفاده در تصفیه خانه های فاضلاب است.